Witamy!/pl
Lożban (ang. Lojban) to starannie skonstruowany język stworzony w celu usunięcia znacznej części niejasności z komunikacji międzyludzkiej. Zyskał rozgłos poprzez artykuł w Scientific American (ang.) oraz liczne odwołania w science fiction. Lożban budowany był przez ponad pół wieku, przez dziesiątki pracowników i setki pomocników.
Lożban posiada zestaw cech decydujących o jego wyjątkowości:
- Lożban został zaprojektowany do wykorzystania przez ludzi w komunikacji z innymi, a w przyszłości być może także z komputerami.
- Lożban został zaprojektowany by być neutralny kulturowo.
- Lożban posiada sformalizowaną, jednoznaczną gramatykę, opartą na zasadach logiki.
- Lożban posiada fonetyczną pisownię, oraz jednoznaczny rozkład dźwięków na słowa.
- Lożban jest prosty w porównaniu do języków naturalnych; jest prosty do opanowania.
- 1300 słów bazowych może być łatwo łączonych i tworzyć słowniki milionów słów.
- Lożban jest regularny; od zasad języka nie ma wyjątków.
- Lożban podejmuje wyzwanie usunięcia ograniczeń kreatywnego i przejrzystego rozumowania i komunikacji.
- Lożban posiada różnorodność zastosowań, od twórczych do naukowych, od teoretycznych do praktycznych.
Zainteresowany? Zobacz i posłuchaj mówionego lożbanu.
Lożbanistan był żartobliwym określeniem fikcyjnej krainy zamieszkanej przez ludzi porozumiewających się lożbanem. Obecnie stosuje się go jako nazwę internetowej społeczności ludzi posługujących się, oraz uczących się lożbanu.
Ze względu na jego rozproszony charakter, niektóre zakątki Lożbanistanu mogą być ciężkie do odnalezienia. Tak powstała potrzeba organizacji tej rozproszonej treści w sposób, który pozwoli odnaleźć miejsca gdzie lożbanu można się uczyć, oraz gdzie w lożbanie można porozmawiać.
Kontakt na Polskę
- Marek Rogalski (Łódź).
Badanie
Rozwijane materiały. Kursy lożbanu.
- Lożban. Jak szybko budować zdania
- Kurs lożbanu - kurs dla początkujących (w opracowaniu)
- Gramatyka - opis budowy i struktur gramatycznych lożbanu (nie rozpoczęty)
- la jbovlaste - słownik lożbański (w opracowaniu)
- lojban-pl - odpowiedzi na pytania, oraz ich archiwum
- Blog Xiona - zawiera kurs lożbanu
Strony lożbanistyczne
lojbangirz - Grupa języka logicznego
Ta strona jest oficjalnym repozytorium materiałów z The Logical Language Group (LLG), organizacji non-profit prowadzącej rozwój lożbanu od 1987.
Jako część wkładu LLG do społeczności, strona ta odzwierciedla przekrojową naturę społeczności Lożbanu poza LLG. Część materiałów nie posiada statusu oficjalnego, jednak części oficjalne są jednoznacznie określone.
Nowinki
- 12 Czerwca 2012 Robin Lee Powell, członek {BPFK} zasugerował spotkanie na hackathonie lożbanu. Ma to być czas poświęcony na wspólne programowanie ciekawych pomysłów związanych z lożbanem. Najlepsze w tym celu byłoby fizyczne spotkanie lub przynajmniej możliwość komunikacji w czasie rzeczywistym. Obecnie społecznosć lożbanu posiada długą listę programistycznych i programo-podobnych (CLLv1.1) projektów, które mogą być rozwijane. Zainteresowanych zapraszamy do dyskusji.
- 7 Czerwca 2012 jbonunsla, mniej-więcej-coroczne spotkanie członków społeczności lożbanu odbędzie się w tym roku w San Francisco, miejscu gdzie mieszka wielu z nich. Odbywać się będzie głównie w sobotę, 7 lipca 2012 i w niedzielę, 8 lipca 2012. Spotkanie będzie mieć miejsce we wspólnym pokoju hotelowym w San Mateo. Szczegóły znajdziesz tutaj.
- 6 Stycznia 2011 Gotowe jest już tłumaczenie Lekcji Lożbanu na Fali (ang. Lojban Wave Lessons). Nie stanowią pełnego kursu lożbanu, ale są znane ze swojej przystępności. Możesz je przeczytać tutaj.
- 18 Grudnia 2010 Dopiero zacząłeś naukę i chcesz zacząć czytać w lożbanie? Może jesteś bardziej doświadczony i chciałbyś podjąć wyzwanie zapoznania swoich dzieci z lożbanem? W każdym razie na pewno zechcesz spojrzeć na nowe tłumaczenie Remo Dentato, Gdybym Miał Domowego Dinozaura autorstwa Gil Robles.
- 25 Listopada 2010 Na wydziale MIMUW odbyła się sesja flashtalków, na której Jan Szejko (ianek) wygłosił prezentację o lożbanie. Slajdy w systemie prezi można obejrzeć tutaj. Jest też zdjęcie.