xrabo lerfu lo me la .iesk. moi: Difference between revisions
No edit summary |
|||
Line 1: | Line 1: | ||
ni'o mi ru'i nai ciska lo lojbo fi'o lerfu lo to fa'arsi toi xrabo .i mukti fa lo te melbi sa'u be fi lo bi'u nai lerfu .i ji'a mukti lo su'u cinri pe'i fa lo nu troci co facki lo te sarxe be zu'u lo jicmu be lo jbobau be'o bei zu'u nai lo me lo xrabo lerfu moi .i na'e frili pe'i .i zu'u lo lojbo zo'u sampu gi'e pavysmu kamra'a lo lerfu lo sance .i ckaji lo to fadni toi latmo ke lojbo selyle'u .e lo slovo ke lojbo selyle'u .i zu'u nai lo xrabo zo'u sei mi sruma se'u karsna jarco nalmu'o selyle'u .i bo jundi lo to muslo toi tcaci pe se ra'a lo du'u lo lerfu lo se lerfu cu mo kau | |||
'' | ni'o pi'o mi tadji fa la'e di'e | ||
{|border=1 | {|border=1 | ||
| | |' | ||
| | |. | ||
|b | |||
|c | |||
|d | |||
|f | |||
|g | |||
|j | |||
|k | |||
|l | |||
|m | |||
|n | |||
|p | |||
|r | |||
|s | |||
|t | |||
|v | |||
|x | |||
|z | |||
|- | |||
|ه | |ه | ||
|ء* | |||
|ب | |||
|ش | |||
|د | |||
|ف | |||
|گ | |||
|ژ | |||
|ک | |||
|ل | |||
|م | |||
|ن | |ن | ||
| | |پ | ||
| | |ر | ||
|س | |س | ||
|ت | |||
|و | |||
|خ | |||
|ز | |ز | ||
|} | |} | ||
{|border=1 | |||
|da | |||
|de | |||
|di | |||
|do | |||
|du | |||
|dy | |||
|- | |||
|دَا | |||
|دِ | |||
|دِی | |||
|دُ | |||
|دُو | |||
|دَ | |||
|} | |||
{|border=1 | {|border=1 | ||
| | |dau | ||
| | |dai | ||
| | |dei | ||
|doi | |||
|ia | |||
|ie | |||
|ii | |||
|io | |||
|iu | |||
|ua | |||
|ue | |||
|ui | |||
|uo | |||
|uu | |||
|- | |- | ||
| | |دَاؤ | ||
| | |دَائ | ||
| | |دِئ | ||
|دُئ | |||
|ئَا | |||
|ئِ | |||
|ئِی | |||
|ئُ | |||
|ئُو | |||
|ؤَا | |||
|ؤِ | |||
|ؤِی | |||
|ؤُ | |||
|ؤُو | |||
|} | |} | ||
{|border=1 | {|border=1 | ||
| | |.[C/o/u/y]… | ||
| | |.[e/i]… | ||
| | |.a… | ||
| | |…. | ||
|- | |- | ||
| | |أ | ||
| | |إ | ||
| | |آ | ||
| | |ء | ||
|} | |} | ||
ni'o mupli valsi | |||
{|border=1 | {|border=1 | ||
| | |mupli | ||
| | |lojbo | ||
| | |la .lojban. | ||
| | |la .alis. | ||
| | |.enzima | ||
| | |daskyne'i | ||
|rasygrute | |||
|- | |- | ||
| | |مُوپلِی | ||
| | |لُژبُ | ||
| | |لَا ألُژبَانء | ||
| | |لَا آلِیسء | ||
| | |إِنزِیمَا | ||
| | |دَاسکَنِهِی | ||
|رَاسَگرُوتِ | |||
|} | |} | ||
ni'o mupli valsi pi rau .a'o mei | |||
نِیهُ پُو کِی کُو شَاهُ لِ ژَامنَا تِمشِی تُهِي رُ دُ ژَاهَا دژُونُ کَاهُو دَائ فِی لِ ژَامنَا تِمشِی تُئ کُو تَاهُ نَائ شَاهُ لِ ژَامنَا تِمشِی کُو لُوهُ پَا ژَاتنَا کُو ژُئ لُ ژَء سُنشِی وَائ مِئ شُو سِیسکُو دزُوکلَا بُوهُو لُ سنَانُو ژبُگُوهِ سَستُوهَا إِی مِیندِ رَا لُ نُو کَاوبُو پَا پرِنُو پُئ سِ گُوبَسِیزَکَائ فِی لُ کَا ژَاتنَا لُ رَالژُو گِیرزُو بِ لُ کَا فلَاپرُ إِی لُ بِیلنِی رَالژُو شُو بِیرتِی لُ دُوهُو دَاهِی لُ نُو لُ بِیهُو نَائ پرِنُو شُو مُهُو سِ کَاوبُو کُو ژَاهَا سِ ژَالگِ لُ دُوهُو پِی رَاؤ شُوهُ فَا لُ نُو ژَامنَا ژِینگَا | |||
نِیهُ دُوهُ لُ مِیپَزگَا کُو دژُونُ لُ دُوهُو لَاهَا سَائ لُ فَاپرُ ژَاتنَا لُ ژِیبنِی بِ لَا أخَاگوَارء شُو زوَاتِی إِی سِ مُوهِی بُ لُ لَا أخَاگوَارء تُوملَا شُو سِ کلَامَا لُ بِیهُو نَائ سُنشِی | |||
نِیهُ شزِیسَا إِی ژِ گلَارِ مُوتشِ إِی دَاهِی نَائ تُلفَادنِی فَا لُ شرِیسَا لُ کَا گلَارِ تشِیمَا گُو لُهِی تِ مُرژِی إِی زِهُو کُو لُ سُنشِی گِیرزُو شُو سِسکُو دزُوکلَا فُ لُ پُولشِ بُونرِ ژُئ گرُوسِی دَارگُو نُئ ژبِیمِی لُ سُودگَا فُلدِی بِ لُ پِلخُو ژُئ گرُوسِی سرَاسُو إِ شَارمِی مُوتشِ فَا لُ سُلرِی گُوسنِی إِی ژِ لُ تسَانِی شُو دِیلنُو شلَاخُو إِی لُ نُئ مُولنُ لُ کَا سِ پِیلکَا لُ پُولشِ کُوهُ سُنشِی شُو مُوتشِ لُ کَا تَاسکِ إِ لُ کَا تَاتپِی إِی ژِ بَاهُ تسَالِی | |||
نِیهُ لُ تُوملَا نَا سِلتِهِی لُ کَا خلَالِی إِی لُ خَابژُو ژِیهَا شُو کُوسرُو إِی گَاهَا لُ دِیکلُ کِ نُورمَا پرِنُو کُو لُ سُنشِی شُو کرَاتِی لُِ کُوسترُو نُئ فُوزمِ لُ نُو ژَامنَا کُ إِ ژَاهِ بُ لُ کَا رَا تُلگِئتشِ إِی سُهِی لُ خَابژُو شُو شمِیبِیهُ لُ فلَاپرُ گِیهِ دَامبَا لُ سُنشِی إِی لُ درَاتَا ژِیهَا شُو زُوکتِ فِی لُ کَا لُ سُنشِی شُو ستِبَا زِنبَا إِی سَابژِی فَاپرُ إِی تِیشَسکُو فَاؤ لُ نُو وِ پرِتِی إِی وِیمشُو لُ دَاگمِهِسنِی | |||
نِیهُ سِ کَائ لُ کَا تَاتپِی مُوتشِ سِ ژَاهِ پِی رُ لُ بِیهُو نَائ کَا نَاندُو کِئ کِئ شَا پَا لُ گلَارِ کِ پُولشِ لِشَدُهِی لُ سُنشِی شُو مُهُو کلَامَا لُ دَارگُو تِ کرُوشَا إِی نَا دژُونُ لُ دُوهُو مَا کَاؤ پلُوتَا لَا أخَاگوَارء إِی کُوهِی وِی لُ تِ کرُوشَا کُو شَاهُ سُرلَا لُ نُو زُوتسِ لُ رُکشِی کُو فَا پَا تُلشِیهُ تِرشَانگِ إِی سِ تَاخفُو لُ نَاهِ ژِینسَا پَالکُو إِ لُ شرِکَا بِ لُ بَاهُ بلَابِی مَاتلِی إِ لُ سرَاسُو مَاپکُو إِی زُوکتِ فِی نُ دَا | |||
ni'o lo pe di'u za'e rabjbo se lerfu cu jai dukse fi lo ni ba'e se nitcu fi lo nu pavysmu notci'a lo te bangu .i sa'u nai banzu fa lo nu pilno me'o .fatxas. bu noi xrabo ku'o tu'a me'o .y'y. bu noi latmo ku'o ku .e lo nu pilno me'o .damas. bu tu'a me'o .o bu .i ji'a na'e nitcu lo nu ciska zoi ly. أَ .ly. fa'u zoi ly. إِ .ly. ki'u lo du'u lo se zvati be me'o .xamyzas. bu poi cmalu cu banzu sinxa lo du'u ma kau karsna | |||
ni'o mupli | |||
{|border=1 | {|border=1 | ||
| | | | ||
| | |mupli | ||
| | |lojbo | ||
|la .lojban. | |||
|la .alis. | |||
|.enzima | |||
|daskyne'i | |||
|rasygrute | |||
|- | |- | ||
| | |mulno staile | ||
| | |مُوپلِی | ||
| | |لُژبُ | ||
| | |لَا ألُژبَانء | ||
|لَا آلِیسء | |||
|إِنزِیمَا | |||
|دَاسکَنِهِی | |||
|رَاسَگرُوتِ | |||
|- | |- | ||
| | |nitcu staile | ||
| | |موپلی | ||
| | |لُژبُ | ||
| | |لا ألُژبانء | ||
|لا آلیسء | |||
|إِنزیما | |||
|داسکَنِهی | |||
|راسَگروتِ | |||
|} | |} | ||
نیهُ لُ سُنشی ژاتنا لو دُئ تُلشیهُ دُهو کُ شوسکو لُ دوهو ما کاؤ پلوتا لا أخاگوارء واؤ إِهُ لیهو کیخسکو فیهُ وُکسا لُ روفسو | |||
نیهُ لُ تِرشانگِ شو ناهِ موودو گیهِ سپوسکو نُ دا إی با زا بُ تَء نُئ شوتشی شلاخو کوهُ سِ پیهُ لُ ژمادِکژی پا لینژی شو فینتی شُ سراکو بِ لُ دارگو سانرِ تِ روهِ لُ نو فارنا ژارشُ | |||
نیهُ سِ گاها لُ تائ تُلشوملا نو ژارشُ لُ کا لازنی کِئ کِئ لُ ژاتنا شُها فِنگو موتشِ | |||
نیهُ لو تائ لازنی سِئ ژورسا وُکسا کِ ولاسفا کیخسکو إی رُ لُ تِرشانگِ شو تائ لازنی إیها نائ سائ إی ژاهِ بُ لُ گوگدِ نا خاگَفاروی إی ژاهِ بُ شیهِرنونبیهُ ترُشی إی رُ دُ شو لازنی گیهِ گونکا گیهُ بُ ژائ سِ باپلی إی دُ کوهی دُئ تُلشیهُ دُهو شو تراژی فُ رُ لُهی لازنی إی زِها لُ نو می ژمیوِ کِئ می نُ رُئ ویسکا لُ موپلی بِ لُ کا تائ لازنی لیهو | |||
نیهُ لُژاتنا شو دِها کریخا تِ زوهِ لُ نو واسخو إی ژِ با بُ ژنینا شوسکو | |||
نیهُ لو داهی دُ پوهی ژارشُ فی می فِ لُ موپلی بِ لُکا لازنی باهِ زمادو إی ژِ بُ می دوندا رِ نُ لُ روپنو دُ لیهو | |||
نیهُ لُ تِرشانگِ شو زِها ناهِ موودو إی با بُ فیهُ وُکسا لُ تاتپی شو شوسکو لو لُ روپنو زُهو پِهو دُ پونژی فی لُ می داسکِ لیهو | |||
ni'o ka'e zebna vimcu ji'a gi'e ciska fi'o lerfu lo pe'a ru'e na'e se jadni | |||
ni'o mupli | |||
{|border=1 | |||
| | |||
|mupli | |||
|lojbo | |||
|la .lojban. | |||
|la .alis. | |||
|.enzima | |||
|daskyne'i | |||
|rasygrute | |||
|- | |||
|mulno staile | |||
|مُوپلِی | |||
|لُژبُ | |||
|لَا ألُژبَانء | |||
|لَا آلِیسء | |||
|إِنزِیمَا | |||
|دَاسکَنِهِی | |||
|رَاسَگرُوتِ | |||
|- | |- | ||
| | |nitcu staile | ||
| | |موپلی | ||
| | |لُژبُ | ||
|لا ألُژبانء | |||
|لا آلیسء | |||
|إِنزیما | |||
|داسکَنِهی | |||
|راسَگروتِ | |||
|- | |- | ||
| | |claxu staile | ||
| | |موپلی | ||
| | |لژب | ||
|لا ألژبانء | |||
|لا آلیسء | |||
|إنزیما | |||
|داسکنهی | |||
|راسگروت | |||
|} | |} | ||
ni'o lo nu tcidu lo claxu staile se ciska cu nandu to ba'a toi .i so'e lo gismu na jai nabmi .i ku'i du'e lo vajni cmavo cu lerpoi mintu | |||
ni'o nelti'i lo nu claxu staile ciska fau po'o lo nu lo ni lo selci'a cu jadni zo'e cu zmadu lo ni se ke jimpe tcidu ku lo ni vajni lo ciska |
Latest revision as of 14:55, 25 January 2016
ni'o mi ru'i nai ciska lo lojbo fi'o lerfu lo to fa'arsi toi xrabo .i mukti fa lo te melbi sa'u be fi lo bi'u nai lerfu .i ji'a mukti lo su'u cinri pe'i fa lo nu troci co facki lo te sarxe be zu'u lo jicmu be lo jbobau be'o bei zu'u nai lo me lo xrabo lerfu moi .i na'e frili pe'i .i zu'u lo lojbo zo'u sampu gi'e pavysmu kamra'a lo lerfu lo sance .i ckaji lo to fadni toi latmo ke lojbo selyle'u .e lo slovo ke lojbo selyle'u .i zu'u nai lo xrabo zo'u sei mi sruma se'u karsna jarco nalmu'o selyle'u .i bo jundi lo to muslo toi tcaci pe se ra'a lo du'u lo lerfu lo se lerfu cu mo kau
ni'o pi'o mi tadji fa la'e di'e
' | . | b | c | d | f | g | j | k | l | m | n | p | r | s | t | v | x | z |
ه | ء* | ب | ش | د | ف | گ | ژ | ک | ل | م | ن | پ | ر | س | ت | و | خ | ز |
da | de | di | do | du | dy |
دَا | دِ | دِی | دُ | دُو | دَ |
dau | dai | dei | doi | ia | ie | ii | io | iu | ua | ue | ui | uo | uu |
دَاؤ | دَائ | دِئ | دُئ | ئَا | ئِ | ئِی | ئُ | ئُو | ؤَا | ؤِ | ؤِی | ؤُ | ؤُو |
.[C/o/u/y]… | .[e/i]… | .a… | …. |
أ | إ | آ | ء |
ni'o mupli valsi
mupli | lojbo | la .lojban. | la .alis. | .enzima | daskyne'i | rasygrute |
مُوپلِی | لُژبُ | لَا ألُژبَانء | لَا آلِیسء | إِنزِیمَا | دَاسکَنِهِی | رَاسَگرُوتِ |
ni'o mupli valsi pi rau .a'o mei
نِیهُ پُو کِی کُو شَاهُ لِ ژَامنَا تِمشِی تُهِي رُ دُ ژَاهَا دژُونُ کَاهُو دَائ فِی لِ ژَامنَا تِمشِی تُئ کُو تَاهُ نَائ شَاهُ لِ ژَامنَا تِمشِی کُو لُوهُ پَا ژَاتنَا کُو ژُئ لُ ژَء سُنشِی وَائ مِئ شُو سِیسکُو دزُوکلَا بُوهُو لُ سنَانُو ژبُگُوهِ سَستُوهَا إِی مِیندِ رَا لُ نُو کَاوبُو پَا پرِنُو پُئ سِ گُوبَسِیزَکَائ فِی لُ کَا ژَاتنَا لُ رَالژُو گِیرزُو بِ لُ کَا فلَاپرُ إِی لُ بِیلنِی رَالژُو شُو بِیرتِی لُ دُوهُو دَاهِی لُ نُو لُ بِیهُو نَائ پرِنُو شُو مُهُو سِ کَاوبُو کُو ژَاهَا سِ ژَالگِ لُ دُوهُو پِی رَاؤ شُوهُ فَا لُ نُو ژَامنَا ژِینگَا
نِیهُ دُوهُ لُ مِیپَزگَا کُو دژُونُ لُ دُوهُو لَاهَا سَائ لُ فَاپرُ ژَاتنَا لُ ژِیبنِی بِ لَا أخَاگوَارء شُو زوَاتِی إِی سِ مُوهِی بُ لُ لَا أخَاگوَارء تُوملَا شُو سِ کلَامَا لُ بِیهُو نَائ سُنشِی
نِیهُ شزِیسَا إِی ژِ گلَارِ مُوتشِ إِی دَاهِی نَائ تُلفَادنِی فَا لُ شرِیسَا لُ کَا گلَارِ تشِیمَا گُو لُهِی تِ مُرژِی إِی زِهُو کُو لُ سُنشِی گِیرزُو شُو سِسکُو دزُوکلَا فُ لُ پُولشِ بُونرِ ژُئ گرُوسِی دَارگُو نُئ ژبِیمِی لُ سُودگَا فُلدِی بِ لُ پِلخُو ژُئ گرُوسِی سرَاسُو إِ شَارمِی مُوتشِ فَا لُ سُلرِی گُوسنِی إِی ژِ لُ تسَانِی شُو دِیلنُو شلَاخُو إِی لُ نُئ مُولنُ لُ کَا سِ پِیلکَا لُ پُولشِ کُوهُ سُنشِی شُو مُوتشِ لُ کَا تَاسکِ إِ لُ کَا تَاتپِی إِی ژِ بَاهُ تسَالِی
نِیهُ لُ تُوملَا نَا سِلتِهِی لُ کَا خلَالِی إِی لُ خَابژُو ژِیهَا شُو کُوسرُو إِی گَاهَا لُ دِیکلُ کِ نُورمَا پرِنُو کُو لُ سُنشِی شُو کرَاتِی لُِ کُوسترُو نُئ فُوزمِ لُ نُو ژَامنَا کُ إِ ژَاهِ بُ لُ کَا رَا تُلگِئتشِ إِی سُهِی لُ خَابژُو شُو شمِیبِیهُ لُ فلَاپرُ گِیهِ دَامبَا لُ سُنشِی إِی لُ درَاتَا ژِیهَا شُو زُوکتِ فِی لُ کَا لُ سُنشِی شُو ستِبَا زِنبَا إِی سَابژِی فَاپرُ إِی تِیشَسکُو فَاؤ لُ نُو وِ پرِتِی إِی وِیمشُو لُ دَاگمِهِسنِی
نِیهُ سِ کَائ لُ کَا تَاتپِی مُوتشِ سِ ژَاهِ پِی رُ لُ بِیهُو نَائ کَا نَاندُو کِئ کِئ شَا پَا لُ گلَارِ کِ پُولشِ لِشَدُهِی لُ سُنشِی شُو مُهُو کلَامَا لُ دَارگُو تِ کرُوشَا إِی نَا دژُونُ لُ دُوهُو مَا کَاؤ پلُوتَا لَا أخَاگوَارء إِی کُوهِی وِی لُ تِ کرُوشَا کُو شَاهُ سُرلَا لُ نُو زُوتسِ لُ رُکشِی کُو فَا پَا تُلشِیهُ تِرشَانگِ إِی سِ تَاخفُو لُ نَاهِ ژِینسَا پَالکُو إِ لُ شرِکَا بِ لُ بَاهُ بلَابِی مَاتلِی إِ لُ سرَاسُو مَاپکُو إِی زُوکتِ فِی نُ دَا
ni'o lo pe di'u za'e rabjbo se lerfu cu jai dukse fi lo ni ba'e se nitcu fi lo nu pavysmu notci'a lo te bangu .i sa'u nai banzu fa lo nu pilno me'o .fatxas. bu noi xrabo ku'o tu'a me'o .y'y. bu noi latmo ku'o ku .e lo nu pilno me'o .damas. bu tu'a me'o .o bu .i ji'a na'e nitcu lo nu ciska zoi ly. أَ .ly. fa'u zoi ly. إِ .ly. ki'u lo du'u lo se zvati be me'o .xamyzas. bu poi cmalu cu banzu sinxa lo du'u ma kau karsna
ni'o mupli
mupli | lojbo | la .lojban. | la .alis. | .enzima | daskyne'i | rasygrute | |
mulno staile | مُوپلِی | لُژبُ | لَا ألُژبَانء | لَا آلِیسء | إِنزِیمَا | دَاسکَنِهِی | رَاسَگرُوتِ |
nitcu staile | موپلی | لُژبُ | لا ألُژبانء | لا آلیسء | إِنزیما | داسکَنِهی | راسَگروتِ |
نیهُ لُ سُنشی ژاتنا لو دُئ تُلشیهُ دُهو کُ شوسکو لُ دوهو ما کاؤ پلوتا لا أخاگوارء واؤ إِهُ لیهو کیخسکو فیهُ وُکسا لُ روفسو
نیهُ لُ تِرشانگِ شو ناهِ موودو گیهِ سپوسکو نُ دا إی با زا بُ تَء نُئ شوتشی شلاخو کوهُ سِ پیهُ لُ ژمادِکژی پا لینژی شو فینتی شُ سراکو بِ لُ دارگو سانرِ تِ روهِ لُ نو فارنا ژارشُ
نیهُ سِ گاها لُ تائ تُلشوملا نو ژارشُ لُ کا لازنی کِئ کِئ لُ ژاتنا شُها فِنگو موتشِ
نیهُ لو تائ لازنی سِئ ژورسا وُکسا کِ ولاسفا کیخسکو إی رُ لُ تِرشانگِ شو تائ لازنی إیها نائ سائ إی ژاهِ بُ لُ گوگدِ نا خاگَفاروی إی ژاهِ بُ شیهِرنونبیهُ ترُشی إی رُ دُ شو لازنی گیهِ گونکا گیهُ بُ ژائ سِ باپلی إی دُ کوهی دُئ تُلشیهُ دُهو شو تراژی فُ رُ لُهی لازنی إی زِها لُ نو می ژمیوِ کِئ می نُ رُئ ویسکا لُ موپلی بِ لُ کا تائ لازنی لیهو
نیهُ لُژاتنا شو دِها کریخا تِ زوهِ لُ نو واسخو إی ژِ با بُ ژنینا شوسکو
نیهُ لو داهی دُ پوهی ژارشُ فی می فِ لُ موپلی بِ لُکا لازنی باهِ زمادو إی ژِ بُ می دوندا رِ نُ لُ روپنو دُ لیهو
نیهُ لُ تِرشانگِ شو زِها ناهِ موودو إی با بُ فیهُ وُکسا لُ تاتپی شو شوسکو لو لُ روپنو زُهو پِهو دُ پونژی فی لُ می داسکِ لیهو
ni'o ka'e zebna vimcu ji'a gi'e ciska fi'o lerfu lo pe'a ru'e na'e se jadni
ni'o mupli
mupli | lojbo | la .lojban. | la .alis. | .enzima | daskyne'i | rasygrute | |
mulno staile | مُوپلِی | لُژبُ | لَا ألُژبَانء | لَا آلِیسء | إِنزِیمَا | دَاسکَنِهِی | رَاسَگرُوتِ |
nitcu staile | موپلی | لُژبُ | لا ألُژبانء | لا آلیسء | إِنزیما | داسکَنِهی | راسَگروتِ |
claxu staile | موپلی | لژب | لا ألژبانء | لا آلیسء | إنزیما | داسکنهی | راسگروت |
ni'o lo nu tcidu lo claxu staile se ciska cu nandu to ba'a toi .i so'e lo gismu na jai nabmi .i ku'i du'e lo vajni cmavo cu lerpoi mintu
ni'o nelti'i lo nu claxu staile ciska fau po'o lo nu lo ni lo selci'a cu jadni zo'e cu zmadu lo ni se ke jimpe tcidu ku lo ni vajni lo ciska