Difference between revisions of "currently proposed experimental cmavo"

From Lojban
Jump to navigation Jump to search
Line 4: Line 4:
  
 
{| class="wikitable"
 
{| class="wikitable"
 +
 
!cmavo
 
!cmavo
 
!selma'o
 
!selma'o
Line 23: Line 24:
 
| ROI
 
| ROI
  
| colspan '3''' | possible futures ROI: '''p (= bridi) in PA possible future worlds (sharing same past as q) in which q (= sumti tagged by ba'oi)''': (cf. '''mu'ei'''). Proposed by [[And Rosta]].
+
| colspan '3''' | possible futures ROI: '''p (= bridi) in PA possible future worlds (sharing same past as q) in which q (= sumti tagged by ba'oi)''': (cf. '''mu'ei''').
  
|
+
|[[And Rosta]]
 
|-
 
|-
  
Line 50: Line 51:
 
| KEI
 
| KEI
  
| colspan '3''' | interpreted as if ''cei brodV'' were assigned to terminated bridi
+
| colspan '3''' | interpreted as if '''cei brodV''' were assigned to terminated bridi
  
 
|
 
|
Line 77: Line 78:
 
| CAhA
 
| CAhA
  
| colspan '3''' | '''in This World is''': (equivalent to but preferable to '''nau'a'''). This may be the same as a simple '''[[CAhA as sumtcita|ca'a]]'''. Proposed by [[And Rosta]].
+
| colspan '3''' | '''in This World is''': (equivalent to but preferable to '''nau'a'''). This may be the same as a simple '''[[CAhA as sumtcita|ca'a]]'''.
  
|
+
|[[And Rosta]]
 
|-
 
|-
  
Line 86: Line 87:
 
| COI
 
| COI
  
| colspan '3''' | Psychomimes. Narrower term than [[tai'i]]. (cp [[BPFK Section: Case sumtcita|ci'o]], cinmo). Proposed by [[tijlan]].
+
| colspan '3''' | Psychomimes. Narrower term than [[tai'i]]. (cp [[BPFK Section: Case sumtcita|ci'o]], cinmo).
  
|
+
|[[tijlan]]
 
|-
 
|-
  
Line 95: Line 96:
 
| LA
 
| LA
  
| colspan '3''' | yields sumti functioning as da-series KOhA. Proposed by [[And Rosta]].
+
| colspan '3''' | yields sumti functioning as da-series KOhA.
  
|
+
|[[And Rosta]]
 
|-
 
|-
  
Line 131: Line 132:
 
| FA
 
| FA
  
| colspan '3''' | tags sumti that is ur-x''N'' (before SE conversion). Proposed by [[And Rosta]].
+
| colspan '3''' | tags sumti that is ur-x''N'' (before SE conversion).
  
|
+
|[[And Rosta]]
 
|-
 
|-
  
Line 149: Line 150:
 
| COI
 
| COI
  
| colspan '3''' | '''Forgive me!''' as vocative. I did not know '''fau'u''' was listed in experimental anaphorics above when I added '''fau'u''' as COI to [http://jbovlaste.lojban.org/dict/fau 'u jbovlaste]. However, I did not find the actual anaphoric use of '''fau'u''', so keep it suggested as COI. '''fau'u ro do'''. Proposed by guskant.
+
| colspan '3''' | '''Forgive me!''' as vocative. I did not know '''fau'u''' was listed in experimental anaphorics above when I added '''fau'u''' as COI to [http://jbovlaste.lojban.org/dict/fau'u jbovlaste]. However, I did not find the actual anaphoric use of '''fau'u''', so keep it suggested as COI. '''fau'u ro do'''. Proposed by guskant.
  
 
|
 
|
Line 185: Line 186:
 
| NAI
 
| NAI
  
| colspan '3''' | affirm last word: attached to cmavo to affirm them; denies negation by nai whenever it is applicable. Proposed by Mark Shoulson.
+
| colspan '3''' | affirm last word: attached to cmavo to affirm them; denies negation by nai whenever it is applicable.
  
|
+
|Mark Shoulson
 
|-
 
|-
  
Line 203: Line 204:
 
| BAI
 
| BAI
  
| colspan '3''' | as shown by: jarco modal, 1st place, as shown by...
+
| colspan '3''' | as shown by: '''jarco''' modal, 1st place, as shown by...
  
 
|
 
|
Line 212: Line 213:
 
| CAhA
 
| CAhA
  
| colspan '3''' | '''in some world is''': (equivalent to '''su'o mu'ei''') --[[And Rosta]]
+
| colspan '3''' | '''in some world is''': (equivalent to '''su'o mu'ei''')
  
|
+
|[[And Rosta]]
 
|-
 
|-
  
Line 221: Line 222:
 
| NU
 
| NU
  
| colspan '3''' | interpreted as if ''ka ce'u''
+
| colspan '3''' | interpreted as if '''ka ce'u'''
  
 
|
 
|
Line 248: Line 249:
 
| COI
 
| COI
  
| colspan '3''' | ejaculative ('''damn! shit! bah! yowie!'''): (cp '''krixa''', '''ki'a-'''). Proposed by [[And Rosta]].
+
| colspan '3''' | ejaculative ('''damn! shit! bah! yowie!'''): (cp '''krixa''', '''ki'a-''').
  
|
+
|[[And Rosta]].
 
|-
 
|-
  
Line 257: Line 258:
 
| LA
 
| LA
  
| colspan '3''' | yields sumti functioning as ko'a-series KOhA. Proposed by [[And Rosta]].
+
| colspan '3''' | yields sumti functioning as ko'a-series KOhA.
  
|
+
|[[And Rosta]].
 
|-
 
|-
  
Line 275: Line 276:
 
| UI
 
| UI
  
| colspan '3''' | Discursive: imperative. Broader term than au, a'o, e'o, e'u, e'a, ei. '''ko''' is a short form of '''do ko'oi'''. Proposed by guskant.
+
| colspan '3''' | Discursive: imperative. Broader term than '''au, a'o, e'o, e'u, e'a, ei'''. '''ko''' is a short form of '''do ko'oi'''. Proposed by guskant.
  
 
|
 
|
Line 284: Line 285:
 
| LA
 
| LA
  
| colspan '3''' | lo : loi: lo'ele : lei : le'ela : lai : la'ei
+
| colspan '3''' | '''lo : loi: lo'e le : lei : le'e la : lai : la'ei'''
  
 
|
 
|
Line 293: Line 294:
 
| LE
 
| LE
  
| colspan '3''' | ''(ro) lau'a broda = ro lu'a lo klesi be lo'i broda''
+
| colspan '3''' | '''(ro) lau'a broda = ro lu'a lo klesi be lo'i broda'''
  
 
|
 
|
Line 302: Line 303:
 
| LE
 
| LE
  
| colspan '3''' | ''lau'e broda = lo'e ro lu'a lo klesi be lo'i broda''
+
| colspan '3''' | '''lau'e broda = lo'e ro lu'a lo klesi be lo'i broda'''
  
 
|
 
|
Line 311: Line 312:
 
| LE
 
| LE
  
| colspan '3''' | ''lau'i broda = lo klesi be lo'i broda''
+
| colspan '3''' | '''lau'i broda = lo klesi be lo'i broda'''
  
 
|
 
|
Line 320: Line 321:
 
| LE
 
| LE
  
| colspan '3''' | ''(pi ro) lau'o broda = (pi ro) lu'o (ro lu'a) lo klesi be lo'i broda''
+
| colspan '3''' | '''(pi ro) lau'o broda = (pi ro) lu'o (ro lu'a) lo klesi be lo'i broda'''
  
 
|
 
|
Line 338: Line 339:
 
| LE
 
| LE
  
| colspan '3''' | Intensional e-gadri [candidate meaning for ''le'e'']
+
| colspan '3''' | Intensional e-gadri [candidate meaning for '''le'e''']
  
 
|
 
|
Line 347: Line 348:
 
| LE
 
| LE
  
| colspan '3''' | Singularizing e-gadri [candidate meaning for ''le'e'']
+
| colspan '3''' | Singularizing e-gadri [candidate meaning for '''le'e''']
  
 
|
 
|
 
|-
 
|-
  
| '''[le'ai|lo'ai]]'''
+
| '''[[le'ai|lo'ai]]'''
  
 
| LOhAI
 
| LOhAI
Line 365: Line 366:
 
| LE
 
| LE
  
| colspan '3''' | Intensional o-gadri [candidate meaning for ''lo'e'']
+
| colspan '3''' | Intensional o-gadri [candidate meaning for '''lo'e''']
  
 
|
 
|
Line 374: Line 375:
 
| LE
 
| LE
  
| colspan '3''' | Singularizing o-gadri [candidate meaning for ''lo'e'']
+
| colspan '3''' | Singularizing o-gadri [candidate meaning for '''lo'e''']
  
 
|
 
|
Line 383: Line 384:
 
| ROI
 
| ROI
  
| colspan '3''' | possible worlds ROI: ''p (= bridi) in PA possible worlds in which q (= sumti tagged by '''mu'ei''')'': (cp. '''munje''', '''mu'e-'''). Proposed by [[And Rosta]].
+
| colspan '3''' | possible worlds ROI: ''p (= bridi) in PA possible worlds in which q (= sumti tagged by '''mu'ei''')'': (cp. '''munje''', '''mu'e-''').
  
|
+
|[[And Rosta]]
 
|-
 
|-
  
Line 397: Line 398:
 
|-
 
|-
  
| '''[''ca'ai''%2C ''ka'ei'' and ''nu'oi'%2C and ''nau'a'' nau'a]]'''''
+
| '''[[''ca'ai'', ''ka'ei'' and ''nu'oi', and ''nau'a''|nau'a]]'''
  
 
| CAhA
 
| CAhA
  
| colspan '3''' | '''in This World is''': (but ''ca'ai'' is equivalent and better). Proposed by [[And Rosta]].
+
| colspan '3''' | '''in This World is''': (but '''ca'ai '''is equivalent and better).
  
|
+
|[[And Rosta]]
 
|-
 
|-
  
Line 410: Line 411:
 
| GOhA
 
| GOhA
  
| colspan '3''' | current phrase: - like '''nei''', but not restricted to bridi. Proposed by [[And Rosta]].
+
| colspan '3''' | current phrase: - like '''nei''', but not restricted to bridi.
  
|
+
|[[And Rosta]]
 
|-
 
|-
  
Line 419: Line 420:
 
| GOhA
 
| GOhA
  
| colspan '3''' | next outer phrase: — like '''no'a''', but not restricted to bridi. Proposed by [[And Rosta]].
+
| colspan '3''' | next outer phrase: — like '''no'a''', but not restricted to bridi.
  
|
+
|[[And Rosta]]
 
|-
 
|-
  
Line 433: Line 434:
 
|-
 
|-
  
| '''[''ca'ai''%2C ''ka'ei'' and ''nu'oi'%2C and ''nau'a''|nu'oi]]'''''
+
| '''[[''ca'ai'', ''ka'ei'' and ''nu'oi', and ''nau'a''|nu'oi]]'''
  
 
| CAhA
 
| CAhA
  
| colspan '3''' | ''in some world but not This World is'': (equivalent to but preferable to '''na'e nau'a''' or '''nau'a nai'''). Proposed by [[And Rosta]].
+
| colspan '3''' | ''in some world but not This World is'': (equivalent to but preferable to '''na'e nau'a''' or '''nau'a nai''').
  
|
+
|[[And Rosta]]
 
|-
 
|-
  
Line 482: Line 483:
 
| NU
 
| NU
  
| colspan '3''' | x1 is such that '''poi'i''' abstraction is true; x1 binds '''ke'a''' within the abstraction. Arguably can be abandoned in favour of '''se ka'''. See [[poi'i]] discussion. Proposed by [[And Rosta]].
+
| colspan '3''' | x1 is such that '''poi'i''' abstraction is true; x1 binds '''ke'a''' within the abstraction. Arguably can be abandoned in favour of '''se ka'''. See [[poi'i]] discussion.
  
|
+
|[[And Rosta]]
 
|-
 
|-
  
Line 491: Line 492:
 
| KOhA
 
| KOhA
  
| colspan '3''' | alternative form for '''[[xai]]''' that doesn't use up a monosyllabic cmavo. Proposed by [[And Rosta]].
+
| colspan '3''' | alternative form for '''[[xai]]''' that doesn't use up a monosyllabic cmavo.
  
|
+
|[[And Rosta]]
 
|-
 
|-
  
| '''[le'ai|sa'ai]]'''
+
| '''[[le'ai|sa'ai]]'''
  
 
| SAhAI
 
| SAhAI
Line 509: Line 510:
 
| COI
 
| COI
  
| colspan '3''' | expressive/ideophone (''kapow! kerrang!''): (cp '''sance'''). Proposed by [[And Rosta]].
+
| colspan '3''' | expressive/ideophone (''kapow! kerrang!''): (cp '''sance''').
  
|
+
|[[And Rosta]]
 
|-
 
|-
  
Line 518: Line 519:
 
| SEI
 
| SEI
  
| colspan '3''' | ''sei'a X'' sets in force, over text within its scope, nonstandard interpretive conventions specified by X. Proposed by [[And Rosta]].
+
| colspan '3''' | '''sei'a X''' sets in force, over text within its scope, nonstandard interpretive conventions specified by X.
  
|
+
|[[And Rosta]]
 
|-
 
|-
  
Line 527: Line 528:
 
| UI
 
| UI
  
| colspan '3''' | evidential UI, ''seemingly, apparently'' (< '''simlu'''). Proposed by [[And Rosta]].
+
| colspan '3''' | evidential UI, ''seemingly, apparently'' (< '''simlu''').
  
|
+
|[[And Rosta]]
 
|-
 
|-
  
Line 536: Line 537:
 
| SI
 
| SI
  
| colspan '3''' | repetition: the following word is the same as the preceding word (proposed by [[la tsali]])
+
| colspan '3''' | repetition: the following word is the same as the preceding word.
  
|
+
|[[User:Broca|la tsali]]
 
|-
 
|-
  
Line 545: Line 546:
 
| COI
 
| COI
  
| colspan '3''' | Phenomimes. Broader term than [[ci'oi]] and [[sa'ei]]. (cp [[BPFK Section: Epistemology sumtcita|tai]], tamsmi). Proposed by [[tijlan]].
+
| colspan '3''' | Phenomimes. Broader term than [[ci'oi]] and [[sa'ei]]. (cp [[BPFK Section: Epistemology sumtcita|tai]], tamsmi).
  
|
+
|[[tijlan]]
 
|-
 
|-
  
Line 573: Line 574:
  
 
| opposite of '''za'o''': event contour: refers to the portion of the event which occurs before the natural beginning; starting too early before ...; <----
 
| opposite of '''za'o''': event contour: refers to the portion of the event which occurs before the natural beginning; starting too early before ...; <----
 
|
 
 
|
 
  
 
|
 
|
Line 585: Line 582:
 
| KOhA
 
| KOhA
  
| colspan '3''' | they. Repeats two or more preceding sumti, as '''ra''' repeats one. Proposed by [[Pierre Abbat]].
+
| colspan '3''' | they. Repeats two or more preceding sumti, as '''ra''' repeats one.
  
|
+
|[[Pierre Abbat]]
 
|-
 
|-
  
Line 610: Line 607:
 
| '''[[xe'i]]'''
 
| '''[[xe'i]]'''
  
| ???
+
| ?
  
 
| colspan '3''' | ago: tense; tags the time interval from or to the reference point
 
| colspan '3''' | ago: tense; tags the time interval from or to the reference point
Line 628: Line 625:
 
| '''[[xi'e]]'''
 
| '''[[xi'e]]'''
  
| ???
+
| ?
  
 
| colspan '3''' | non-veridical tense/modal connective:
 
| colspan '3''' | non-veridical tense/modal connective:
Line 646: Line 643:
 
| '''[[xi'i2]]'''
 
| '''[[xi'i2]]'''
  
| ???
+
| ?
  
 
| colspan '3''' | narrative connective
 
| colspan '3''' | narrative connective
Line 693: Line 690:
 
| PA
 
| PA
  
| colspan '3''' | (< '''zenba''') following string of digits counts upwards from the units. E.g. '''zei'a pa re ci vo''' = 4,321. Proposed by [[And Rosta]].
+
| colspan '3''' | (< '''zenba''') following string of digits counts upwards from the units. E.g. '''zei'a pa re ci vo''' = 4,321.
  
|
+
|[[And Rosta]]
 
|-
 
|-
  
Line 703: Line 700:
  
 
| colspan '3''' | begin postnex
 
| colspan '3''' | begin postnex
 
+
| colspan |
 
|}
 
|}
  

Revision as of 09:57, 27 September 2014

See also Obsolete experimental cmavo.

For conciseness, some series of cmavo have been condensed into one entry. In these, V represents the last vowel of the cmavo, and N represents the number in the series (a=1 ... u=5).

cmavo selma'o meaning proposed by
a'a'a UI Please repeat; I couldn't parse
ba'oi ROI possible futures ROI: p (= bridi) in PA possible future worlds (sharing same past as q) in which q (= sumti tagged by ba'oi): (cf. mu'ei). And Rosta
bei'e MAI Placed as an evidential. The number added to the front is the decibels of logarithmic Bayesian probability the speaker assigns to the word or phrase that the bei'e refers to.
bi'ai CAhA must be: modal aspect: necesary attribute
boi'a...boi'u KEI interpreted as if cei brodV were assigned to terminated bridi
bua'a'a UI Before I kill you I will explain my master plan
bu'ai NU Abstractor to create logically quantified selbri variable to be used in predicate logic of third or higher order. Used with xe'u. (proposed by guskant).
ca'ai CAhA in This World is: (equivalent to but preferable to nau'a). This may be the same as a simple ca'a. And Rosta
ci'oi COI Psychomimes. Narrower term than tai'i. (cp ci'o, cinmo). tijlan
da'ai LA yields sumti functioning as da-series KOhA. And Rosta
da'au NA bridi tautology: bridi tautology marker; transforms an entire bridi into a tautology
dau'au NU interpreted as if du'au ce'u
du'au NU x1 is a (true?) completion to incomplete proposition expressed by bridi within the abstraction
fai'a...fai'u FA tags sumti that is ur-xN (before SE conversion). And Rosta
fau'a...fau'u ZOhU interpreted as if ce'u goi fo'V zo'u if following ka or du'au and as if ke'a goi fo'V zo'u if following poi, noi, voi or poi'i.
fau'u COI Forgive me! as vocative. I did not know fau'u was listed in experimental anaphorics above when I added fau'u as COI to jbovlaste. However, I did not find the actual anaphoric use of fau'u, so keep it suggested as COI. fau'u ro do. Proposed by guskant.
fei'a...fei'u KU interpreted as if ku goi fo'V
foi'a...foi'u KOhA adnex-bound pro-sumti
goi'a GOI disambiguates goi's meaning.
ja'ai NAI affirm last word: attached to cmavo to affirm them; denies negation by nai whenever it is applicable. Mark Shoulson
jai'a NA unequivocally true
ja'u BAI as shown by: jarco modal, 1st place, as shown by...
ka'ei CAhA in some world is: (equivalent to su'o mu'ei) And Rosta
kai'a NU interpreted as if ka ce'u
kau'a...kau'u ZOhU interpreted as if ce'u goi ko'V zo'u if following ka or du'au and as if ke'a goi ko'V zo'u if following poi, noi, voi or poi'i.
kei'a...kei'u KU interpreted as if ku goi ko'V
ki'ai COI ejaculative (damn! shit! bah! yowie!): (cp krixa, ki'a-). And Rosta.
ko'ai LA yields sumti functioning as ko'a-series KOhA. And Rosta.
koi'a...koi'u KOhA adnex-bound pro-sumti
ko'oi UI Discursive: imperative. Broader term than au, a'o, e'o, e'u, e'a, ei. ko is a short form of do ko'oi. Proposed by guskant.
la'ei LA lo : loi: lo'e le : lei : le'e la : lai : la'ei
lau'a LE (ro) lau'a broda = ro lu'a lo klesi be lo'i broda
lau'e LE lau'e broda = lo'e ro lu'a lo klesi be lo'i broda
lau'i LE lau'i broda = lo klesi be lo'i broda
lau'o LE (pi ro) lau'o broda = (pi ro) lu'o (ro lu'a) lo klesi be lo'i broda
le'ai LEhAI Replace recently uttered text
le'ei LE Intensional e-gadri [candidate meaning for le'e]
lei'e LE Singularizing e-gadri [candidate meaning for le'e]
lo'ai LOhAI Begin quote of recently uttered text to be replaced
lo'ei LE Intensional o-gadri [candidate meaning for lo'e]
loi'e LE Singularizing o-gadri [candidate meaning for lo'e]
mu'ei ROI possible worlds ROI: p (= bridi) in PA possible worlds in which q (= sumti tagged by mu'ei): (cp. munje, mu'e-). And Rosta
nai'a NA unequivocally false
nau'a CAhA in This World is: (but ca'ai is equivalent and better). And Rosta
nei'i GOhA current phrase: - like nei, but not restricted to bridi. And Rosta
no'au GOhA next outer phrase: — like no'a, but not restricted to bridi. And Rosta
noi'a NOI interpreted as if noi ke'a
nu'oi CAhA in some world but not This World is: (equivalent to but preferable to na'e nau'a or nau'a nai). And Rosta
oi'a I interpreted as if i la'e di'u
pa'ei LE = da poi ke'a du le(i)'e broda a lo(i)'e broda a le du ku voi ke'a du lo(i)'e broda
poi'a NOI interpreted as if poi ke'a
poi'ai NU interpreted as if poi'i ke'a
poi'i NU x1 is such that poi'i abstraction is true; x1 binds ke'a within the abstraction. Arguably can be abandoned in favour of se ka. See poi'i discussion. And Rosta
ru'ai KOhA alternative form for xai that doesn't use up a monosyllabic cmavo. And Rosta
sa'ai SAhAI Begin quote of replacement for recently uttered text
sa'ei COI expressive/ideophone (kapow! kerrang!): (cp sance). And Rosta
sei'a SEI sei'a X sets in force, over text within its scope, nonstandard interpretive conventions specified by X. And Rosta
sei'u UI evidential UI, seemingly, apparently (< simlu). And Rosta
si'ei SI repetition: the following word is the same as the preceding word. la tsali
tai'i COI Phenomimes. Broader term than ci'oi and sa'ei. (cp tai, tamsmi). tijlan
vau'a...vau'u VAU interpreted as if cei brodV were assigned to terminated bridi
voi'a NOI interpreted as if voi ke'a
xa'o ZAhO opposite of za'o: event contour: refers to the portion of the event which occurs before the natural beginning; starting too early before ...; <----
xai KOhA they. Repeats two or more preceding sumti, as ra repeats one. Pierre Abbat
xei PA hex digit E: (because rei is too close to re, while all other numbers are very audibly distinct)
xe'e GOI modal phrase: modal relative phrase marker; attaches sumti modally
xe'i ? ago: tense; tags the time interval from or to the reference point
xe'u]] GOhA Abstraction variable indicator brivla. Used with bu'ai. Proposed by guskant.
xi'e ? non-veridical tense/modal connective:
xi'i XIhI elidable terminator for xi: removes the ambiguity in multiple subscripts.
xi'i2 ? narrative connective
xi'i3 XI extent of truth
xo'a XOhA Loglan toggle: Toggles text to TLI Loglan; marks following text as TLI Loglan; Lojban equivalent of experimental Loglan hoa (which toggles text to Lojban)
xoi'a PU monotonic increase tense; "increasing linearly over time"
xoi'e PU exponential increase tense
zei'a PA (< zenba) following string of digits counts upwards from the units. E.g. zei'a pa re ci vo = 4,321. And Rosta
zo'au KOhA begin postnex

Other proposals and questions about cmavo.

  • And Rosta's current view of some of these cmavo:
    • Some of my proposals, such as sa'ei are merely useful (in the Swiss army knife sense) rather than indispensable. Those that are very useful and lack any clear intrabaseline alternative are mu'ei, ba'oi, ca'ai, ka'ei, nu'oi.
    • For the meaning of lack any clear intrabaseline alternative, see Criteria for evaluating experimental cmavo.
  • rab.spir:
    • Incidentally, I'd like to ask whoever's proposing these to perhaps let this space be used for new constructs, not just single-word abbreviations for 2-4 other words.
  • And Rosta:
    • feel free to add links to new pages that subdivide the experimentals into 'new constructs' vs 'abbreviatory'. But this list is a catalogue of all experimental cmavo not declared obsolete by their proposer.