cultural gismu: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
mNo edit summary |
(lo tarmi be le se ciska gau zenba lo ni prane) |
||
(4 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
*mi'e xod .i le kulnu gismu goi ko'a cu toldrani je selsrera ki'u di'e | |||
*# '''pa'enai zmanei''' le pu selcuxna kulnu na'ebo vo'e | |||
*# ko'a '''na sance simsa''' le fatci kulnu cmene | |||
**.iseni'ibo .e'ucai pilno le fu'ivla be le'a li ci | |||
**[[Jay Kominek|Jay]]: | |||
***Hesitatingly I agree that they should indeed be replaced with fu'ivla. Going to produce the list of fu'ivla for us, xod? :) | |||
****mi'e xod .i zo'o .o'u la nitcion. noi dukse selcuntu cu catni la'e di'u le jbogri | |||
**[[User:And Rosta|And Rosta]]: | |||
***I too agree with Xod, regarding both his reasons and his conclusions. | |||
== The blacklist: 54 cultural gismu == | |||
Source: [[gismu etymology|gismu etymology]], with 27 scientific constants and powers of ten removed. | |||
{|class='wikitable' | |||
|- | |||
|baxso | |||
|Malay-Indonesian | |||
|- | |||
|bengo | |||
---- | |Bengali | ||
|- | |||
|bemro | |||
|North American | |||
|- | |||
|bindo | |||
|Indonesian | |||
|- | |||
|brazo | |||
|Brazilian | |||
|- | |||
|brito | |||
|British | |||
|- | |||
|budjo | |||
|Buddha | |||
|- | |||
|dadjo | |||
|Tao | |||
|- | |||
|dotco | |||
|German | |||
|- | |||
|dzipo | |||
|Antarctican | |||
|- | |||
|filso | |||
|Palestinian | |||
|- | |||
|fraso | |||
|French | |||
|- | |||
|friko | |||
|African | |||
|- | |||
|gento | |||
|Argentinian | |||
|- | |||
|glico | |||
|English | |||
|- | |||
|jegvo | |||
|Jehovah | |||
|- | |||
|jerxo | |||
|Algerian | |||
|- | |||
|jordo | |||
|Jordanian | |||
|- | |||
|jungo | |||
|Chinese | |||
|- | |||
|kadno | |||
|Canadian | |||
|- | |||
|ketco | |||
|South American | |||
|- | |||
|kisto | |||
|Pakistani | |||
|- | |||
|latmo | |||
|Latin/Latium | |||
|- | |||
|libjo | |||
|Libyan | |||
|- | |||
|lojbo | |||
|Loglandic | |||
|- | |||
|lubno | |||
|Lebanese | |||
|- | |||
|meljo | |||
|Malaysian | |||
|- | |||
|merko | |||
|American | |||
|- | |||
|mexco | |||
|Mexican | |||
|- | |||
|misro | |||
|Egyptian | |||
|- | |||
|morko | |||
|Moroccan | |||
|- | |||
|muslo | |||
|Islam/Moslem | |||
|- | |||
|polno | |||
|Polynesian | |||
|- | |||
|ponjo | |||
|Japanese | |||
|- | |||
|porto | |||
|Portuguese | |||
|- | |||
|rakso | |||
|Iraqi | |||
|- | |||
|ropno | |||
|European | |||
|- | |||
|rusko | |||
|Russian | |||
|- | |||
|sadjo | |||
|Saudi | |||
|- | |||
|semto | |||
|Semitic | |||
|- | |||
|sirxo | |||
|Syrian | |||
|- | |||
|skoto | |||
|Scottish | |||
|- | |||
|softo | |||
|Soviet/USSR | |||
|- | |||
|spano | |||
|Spanish | |||
|- | |||
|sralo | |||
|Australian | |||
|- | |||
|srito | |||
|Sanskrit | |||
|- | |||
|xazdo | |||
|Asiatic | |||
|- | |||
|xebro | |||
|Hebrew(Israeli) | |||
|- | |||
|xelso | |||
|Greek | |||
|- | |||
|xindo | |||
|Hindi | |||
|- | |||
|xispo | |||
|Hispanic | |||
|- | |||
|xrabo | |||
|Arabic | |||
|- | |||
|xriso | |||
|Christ | |||
|- | |||
|xurdo | |||
|Urdu | |||
|} |
Latest revision as of 16:32, 17 March 2016
- mi'e xod .i le kulnu gismu goi ko'a cu toldrani je selsrera ki'u di'e
- pa'enai zmanei le pu selcuxna kulnu na'ebo vo'e
- ko'a na sance simsa le fatci kulnu cmene
- .iseni'ibo .e'ucai pilno le fu'ivla be le'a li ci
- Jay:
- Hesitatingly I agree that they should indeed be replaced with fu'ivla. Going to produce the list of fu'ivla for us, xod? :)
- mi'e xod .i zo'o .o'u la nitcion. noi dukse selcuntu cu catni la'e di'u le jbogri
- Hesitatingly I agree that they should indeed be replaced with fu'ivla. Going to produce the list of fu'ivla for us, xod? :)
- And Rosta:
- I too agree with Xod, regarding both his reasons and his conclusions.
The blacklist: 54 cultural gismu
Source: gismu etymology, with 27 scientific constants and powers of ten removed.
baxso | Malay-Indonesian |
bengo | Bengali |
bemro | North American |
bindo | Indonesian |
brazo | Brazilian |
brito | British |
budjo | Buddha |
dadjo | Tao |
dotco | German |
dzipo | Antarctican |
filso | Palestinian |
fraso | French |
friko | African |
gento | Argentinian |
glico | English |
jegvo | Jehovah |
jerxo | Algerian |
jordo | Jordanian |
jungo | Chinese |
kadno | Canadian |
ketco | South American |
kisto | Pakistani |
latmo | Latin/Latium |
libjo | Libyan |
lojbo | Loglandic |
lubno | Lebanese |
meljo | Malaysian |
merko | American |
mexco | Mexican |
misro | Egyptian |
morko | Moroccan |
muslo | Islam/Moslem |
polno | Polynesian |
ponjo | Japanese |
porto | Portuguese |
rakso | Iraqi |
ropno | European |
rusko | Russian |
sadjo | Saudi |
semto | Semitic |
sirxo | Syrian |
skoto | Scottish |
softo | Soviet/USSR |
spano | Spanish |
sralo | Australian |
srito | Sanskrit |
xazdo | Asiatic |
xebro | Hebrew(Israeli) |
xelso | Greek |
xindo | Hindi |
xispo | Hispanic |
xrabo | Arabic |
xriso | Christ |
xurdo | Urdu |